Vickers Wellington

Wellington
Vickers Wellington B Mk IA
Vickers Wellington B Mk IA
UrčeníBombardér
PůvodSpojené království
VýrobceVickers-Armstrongs
ŠéfkonstruktérR.K. Pierson a Barnes Wallis[1]
První let15. června 1936[1]
Zařazenoříjen 1938
Vyřazenobřezen 1953
UživatelRoyal Air Force
Royal New Zealand Air Force, Royal Australian Air Force
Výroba1936–1945[1]
Vyrobeno kusů11 461 ks[2]
Další vývojVickers Warwick
Vickers VC.1 Viking
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vickers Wellington byl britský střední dvoumotorový bombardér s geodetickou konstrukcí podle patentu konstruktéra Barnese Wallise, používaný za druhé světové války Královským letectvem a letectvy spojenců. Nejvíce byl používán v prvních dvou letech války. Později byl v operacích nahrazen letouny typu Avro Lancaster a Handley Page Halifax.

V prvních letech druhé světové války byl Wellington používán jako noční bombardér a patřil mezi hlavní bombardéry používaných Bomber Command. Během roku 1943 začal být jako bombardér nahrazován větším čtyřmotorovým těžším typem Avro Lancaster. Wellington dále sloužil v jiných úkolech, zvláště jako protiponorkový letoun. Byl jediným britským bombardérem vyráběným po celou dobu války a vyroben byl ve větším množství než jakýkoli jiný britský bombardér. Na konci války Wellington zůstal jako prvoliniový stroj, ačkoli se stále více dostával do vedlejších rolí. Byl jedním ze dvou bombardérů pojmenovaných po Arthurovi Wellesleymu, 1. vévodovi z Wellingtonu, dalším byl Vickers Wellesley.

Paralelně s Wellingtonem byl vyvinut větší těžký bombardovací letoun navržený podle požadavku B.1/35, Vickers Warwick; obě letadla sdílela asi 85% jejich konstrukčních součástí. Mnoho prvků Wellingtonu bylo také znovu použito v civilní verzi Vickers VC.1 Viking.

  1. a b c SCHMID, Jaroslav. Letadla 1939-45: Stíhací a bombardovací letadla Velké Británie 2. díl. 1. vyd. Plzeň: Fraus, 1996. ISBN 80-85784-38-6. Kapitola Vickers 271 Wellington, s. 64–69. 
  2. Page 40 of 101 Great Bombers By Robert Jackson

Developed by StudentB